Mesajul presedintelui

Cu o istorie de două decenii încheiate, Rotary Club Râmnicu Vâlcea este unul dintre cele mai vechi cluburi din România post-comunistă. Rotarienii vâlceni au contribuit în mod decisiv la coagularea mişcării rotariene în România şi Republica Moldova, organizând primele reuniuni de cluburi care au stat la baza înfiinţării Districtului 2241 (Cozia-1997, Olăneşti-2000). Membri ai clubului nostru au iniţiat şi au consolidat derularea programului de schimb de tineri în cluburile din România în primul deceniu al acestui program (1996-2005). Am realizat unul dintre cele mai inedite proiecte din Districtul 2241, Parcul Rotary, în Râmnicu Vâlcea, zona Libertăţii (2000) şi unul dintre cele mai necesare dintre proiecte, Centrul de recuperare pentru persoane cu handicap locomotor, la Râmnicu Vâlcea (2006), cu contribuţia mai multor cluburi din întreaga lume. Suntem mândri de istoria noastră şi de zecile de acţiuni derulate în comunitatea noastră, de la donaţii şi cadouri pentru copii şi până la sponsorizări şi burse pentru tinerii cu performanţe la învăţătură, de la susţineri ale proiectelor editoriale şi donaţii de cărţi în şcoli şi licee şi până la donaţii şi modernizări în instituţii spitaliceşti. Continuăm să fim grupul care identifică nevoile reale ale comunităţii în care trăim, conforme cu principiile internaţionale ale Rotary şi în acord cu temele de lucru ale acestui an rotarian, 2016-2017: lupta pentru eradicarea bolilor, salvarea mamelor şi a copiilor, susţinerea educaţiei şi creşterea economiei locale. Spiritul care îi uneşte pe rotarieni în acţiunea lor este acela al calităţilor umane şi priceperilor profesionale puse în slujba celor care au cu adevărat nevoie de sprijin umanitar şi de contribuţii la spiritul exemplar în etica profesională.

Madalin MIHAI

Preşedinte 2017-2018 Rotary Club Râmnicu Vâlcea